Granty to nie wszystko – podcast dla NGO Uncategorized #02 Model krzesła, czyli o finansowaniu waszej organizacji

#02 Model krzesła, czyli o finansowaniu waszej organizacji

#02 Model krzesła, czyli o finansowaniu waszej organizacji post thumbnail image
Jeżeli chcesz usłyszeć mrożącą krew w żyłach historię, którą przeżyła niejedna  organizację pozarządowa w Polsce, koniecznie posłuchaj naszego dzisiejszego odcinka.
Usłyszysz również najpopularniejsze sposoby finansowania działalności NGO w Polsce, które pomagają organizacjom w skutecznym realizowaniu ich misji.

Zaczniemy od historii, której świadkami byłyśmy wiele razy. Na swojej mentorskie ścieżce spotkałyśmy kilkanaście organizacji pozarządowej, która z powodzeniem realizowały świetne projekty z dużym finansowaniem na rok, dwa lub trzy lata. Dzięki temu mogły zatrudnić świetnych specjalistów i realizować z rozmachem zadania dla swoich beneficjentów. Wszyscy byli zadowoleni: beneficjenci, samorządowcy, partnerzy i pracownicy. Członkowie tych organizacji widzieli świetlaną przyszłość, byli bardzo dumni ze swoich osiągnięć i cieszyli się stabilną pracę, która przynosiła im wiele satysfakcji. 

Z uśmiechem na ustach złożyli kolejny wniosek o grant w tym samym konkursie. Ale wtedy zadziała się rzecz przez nich nieoczekiwana. Ich wniosek został odrzucony i nie otrzymali żadnego dofinansowania. Mimo wcześniejszego dużego wsparcia samorządu, okazuje się, że z tej strony też nie ma szans na finansowanie. Gmina nie ma niestety takich środków.   Wtedy zaczyna się panika, bo jest zespół ludzi, których organizacja utrzymuje. Są oddani pracy w organizacji pozarządowej, są w tym dobrzy i robią to, co kochają  Czują, że zmieniają życie ludzi i nagle... wszystko się wali z powodu braku funduszy.

Niestety, ten scenariusz nie jest rzadkością. Z doświadczenia wiemy, że wielu wartościowych profesjonalistów odchodzi z organizacji pozarządowych, ponieważ nie widzą tam przyszłości dla siebie. Mogą dalej współpracować jako wolontariusze, ale nie mogą sobie pozwolić na pracę za darmo w nieskończoność. Najgorsze jest to, że najbardziej cierpią w takich sytuacjach beneficjenci , ponieważ tracą dostęp do podstawowych usług i programów.

Co więc możesz zrobić, aby ustrzec się przed taką sytuacją? Zaprojektuj dla swojej organizacji wygodne krzesło.

Wyobraź sobie, że Twoja organizacja pozarządowa to krzesło z czterema nogami. Każda noga reprezentuje jedno źródło finansowania twojej organizacji.  Przykładowo, pierwsza noga reprezentuje dotacje i granty, druga noga reprezentuje darowizny, trzecia reprezentuje dochód uzyskany z działalności odpłatnej, a czwarta wpłaty pozyskane z 1,5% podatku. Jeśli brakuje jednej z nóg, krzesło się wywraca i cała organizacja ląduje na ziemi. Dlatego tak bardzo ważne jest dla stabilności organizacji dobre zaplanowanie nóg finansowania twojej organizacji. 
Pamiętaj, że dotacje i granty nie są jedynym sposobem finansowania Twojej organizacji i musisz zdywersyfikować źródła finansowania, żeby móc spokojnie realizować misję. W naszym podcaście szerzej omówiłyśmy następujące sposoby:

1. dotacje i granty
2. składki członkowskie 
3. fundraising/darowizny 
4. współpraca z biznesem 
5. finansowanie przez społeczność
6. zbiórka publiczna 
7. uzyskanie statutu Organizacji Pożytku Publicznego
8. działalność odpłatna 
9. działalność gospodarcza
10. fanimani.pl



Tak naprawdę, każde ze źródeł finansowania organizacji wymaga od jej członków umiejętności takich samych, jak przy sprzedaży produktów. W naszym podcaście będziemy chciały poprowadzić was za rękę tak, aby działalność odpłatna (która jest takim przedszkolem dla działalności gospodarczej) stała się jedną z waszych stabilnych nóg.

Podsumowując, historia opowiedziana w tym odcinku podcastu jest dzwonkiem alarmowym dla nas wszystkich, którzy pracują w sektorze non-profit. To przypomnienie, że nie powinniśmy przyjmować finansowania za pewnik i że zawsze powinniśmy być przygotowani na nieoczekiwane zmiany. Powinniśmy również zbadać różne sposoby finansowania naszych organizacji i dążyć do budowania silnych partnerstw z różnymi interesariuszami. W ten sposób możemy zapewnić trwałość naszych organizacji i nadal świadczyć wysokiej jakości usługi naszym beneficjentom. 

Related Post